Portrétní medailon Elišky z Melic

Eliška z Melic je zde zobrazena jako aristokratka přibližně ve věku třiceti až čtyřiceti let. Původní průměr mramorového medailonu byl přibližně 65 cm. Je na něm v levém profilu znázorněno poprsí vdané ženy s rouškou. Obličej formují ušlechtilé rysy vysoké čelo, drobný rovný nos, mírně přivřené oči, sevřené rty
a hladce modelované líce. Dlouhé vlasy stažené síťkou a zakryté jemným bohatě řaseným závojem, který jí spadá až na ramena a částečně zakrývá i hruď a paže. Šaty s živůtkem, v nichž je oděna, jsou šité z luxusního, zlatem vyšívaného materiálu. Mají půlkruhový výstřih lemovaný bordurou s drahými kameny a gemami, zdobené plastickou výšivkou trojlistu s rozvilinami. Výjimečné společenské postavení zpodobené ženy, podtrhuje perlový náhrdelník kolem krku.

Vytvořený byl na začátku devadesátých let 15. století přímo na tovačovském zámku. Vzory, jimiž se italský sochař, který přišel do Tovačova nejspíše z královského dvora Matyáše Korvína v uherském Budíně, nechal inspirovat, jsou shledávány ve Florencii. Medailon není jen dokladem pronikání italské renesance do Zaalpí, ale rovněž soudobé renesanční módy.

Medailon se zcela odlišuje od pozdně gotického sochařství. Navazuje tak na all´antica, typ portrétu v profilu, který je vidět na renesančních mincích, medailích, plaketách, které čerpají z vlivů antiky. Přes všechna rozsáhlá poškození medailónu vyniká kvalita jeho sochařského provedení.

Mramorový medailon Elišky z Melic je určitě nejexkluzivnějším předmětem, které má muzeum ve svých sbírkách, jeho skutečnou perlou. Byl zastoupen na většině prestižních domácích i zahraničních výstav
a nechybí v žádné z reprezentativních publikací mapující renesanční umění ve střední Evropě.

Kamil Lukeš

ZRUŠENO

(22.4.2020 – 22.4.2020)
22.4.2020, 09:00:00 - 22.4.2020, 14:00:00

Od  9 do 14 hodin v areálu ORNIS. Prohlídky záchranné stanice v každou celou hodinu, v každou půlhodinu ukázka kroužkování, další aktivity.