Výzkumy jednotlivých pracovníků, ukončené i probíhající

Mgr. Jarmila Klímová

V oblasti výzkumu se na pracovišti dějin školství oddělení společenských věd (do roku 2009 na oddělení dějin školství a komeniologie) věnuje tématům z historie školství – historickým předělům a změnám, osobnostem. Zaměřuje se rovněž na sbírky, jejichž je kurátorkou – školní obrazy, školní mapy, pedagogické a dětské časopisy. V těchto souvislostech se zabývá také výtvarníky školních obrazů i autory a ilustrátory dětské literatury. Významnou část výzkumu tvoří podíl na zkoumání vývoje přerovského školství (s kolektivními výstupy). více

Mgr. Marta Konířová

Kurátorka podsbírky Učebnice a členka pracoviště dějin školství se dlouhodobě věnuje základnímu výzkumnému tématu Dějiny učebnic a školních knihoven v českých zemích, které vyplývá ze zaměření podsbírky a pracoviště. V jeho rámci zpracovává jak užší témata (např. cenzura školních knihoven), tak témata související (dějiny školství, regionální školství) či potřebná pro zasazení základního tématu do dobových a společenských souvislostí (např. krize knihy za 1. republiky).

Dále provádí výzkum sbírkových předmětů pro účely sbírkové evidence a prezentace a výzkum témat vyplývajících z výstavní činnosti muzea.

Mgr. Helena Kovářová

Historička specializující se na tři oblasti: komeniologii (Jan Blahoslav a Jan Amos Komenský jako součást historické paměti Přerova, Komenského mapa Moravy a její grafická výzdoba), dějiny školství (dějiny školství na Drahotušsku, vývoj školních sešitů, spolupráce na kolektivním výzkumném projektu Dějiny přerovského školství) a mikrohistorie s důrazem na oblast Drahotušska (historie obce Klokočí, dějiny farnosti Drahotuše). V rámci další výzkumné činnosti pracovala na zpřístupnění a digitalizaci fondů (CD-ROM Svět očima Amerlinga a CD-ROM Mapy Moravy z 16. – 18. století), dále připravuje výstavy a spolupracuje s externími subjekty.

Mgr. Lubor Maloň

Vedoucí oddělení společenských věd Muzea Komenského v Přerově se v oblasti výzkumu věnuje dvěma základním oblastem: dějinám regionu (historie města Lipník nad Bečvou a historie obce Týn nad Bečvou od roku 1848 do současnosti) a výzkumu sbírkových předmětů muzea za účelem sbírkové evidence a prezentace (podsbírky Cín, Numizmatika, Sfragistika). Další výzkumnou činnost provádí v rámci příprav vybraných výstav a výstavních projektů. více

Mgr. Zdeněk Schenk

Terénní archeolog oddělení společenských věd Muzea Komenského v Přerově se primárně věnuje zajištění záchranných archeologických výzkumů na území města Přerova. Jako garant projektu Preventivní archeologie na Přerovsku realizuje prospekce za pomoci detektoru kovů na bezprostředně ohrožených archeologických lokalitách v regionu.

V oblasti výzkumu se primárně věnuje nedestruktivnímu průzkumu pravěkého až novověkého osídlení krajiny jihozápadní části Moravské brány a přilehlého okolí.

Dlouhodobě se věnuje prezentaci a popularizaci výsledků záchranných archeologických výzkumů veřejnosti formou přednáškové, publikační a výstavní činnosti.

Legenda o panelovém městě

(15.1.2019 – 15.1.2019)
15.1.2019, 17:00:00 - 15.1.2019, 18:00:00

Přednáška k výstavě 100letá Republika.
Přednáší Mgr. Petr. Sehnálek.
Od 17.00, Korvínský dům

Oheň v domácnosti. 110 let od založení sirkárny v Lipníku nad Bečvou

(11.10.2018 – 6.1.2019)
11.10.2018, 00:00:00 - 6.1.2019, 23:59:00

Muzeum Komenského v Přerově připravilo ve spolupráci s městem Lipníkem nad Bečvou, Střediskem volného času Lipník nad Bečvou a soukromým sběratelem Michalem Urbáškem při příležitosti 110. výročí založení akciové společnosti Kupecká akciová sirkárna v Lipníku výstavu, která připomene velice zajímavou historii lipenské sirkárny.

Vernisáž se uskuteční 11. října 2018.
Zámecká galerie Konírna Lipník nad Bečvou, včetně malého výstavního sálu v 1. patře.

Vánoční setkání ornitologů

(13.12.2018 – 13.12.2018)
13.12.2018, 17:00:00 - 13.12.2018, 21:00:00

Setkání laiků i odborníků, novinky z oboru, posezení.