Výzkumná činnost oddělení společenských věd

Pracovníci oddělení společenských věd Muzea Komenského v Přerově pracují nebo se podílejí na různých interních a externích výzkumných úkolech. V současnosti probíhá výzkum podle schváleného Plánu vědecko-výzkumné a publikační činnosti OSV na léta 2014–2019. Řada pracovníků se však výzkumu některých témat věnuje dlouhodobě, zpravidla od počátku svého působení v muzeu. Témata výzkumů, v souladu s rozdělením oddělení na jednotlivá specializovaná pracoviště, se týkají archeologie, dějin školství a regionální historie.

Výstupy z výzkumných úkolů jsou velmi rozmanité: odborné a populárně-naučné publikace, příspěvky na konferencích a v jejich sbornících, články v odborných časopisech, články v populárně-naučných periodikách, články v regionálním tisku, přednášky, výstavy. Úplný výčet výzkumných úkolů i jejich výstupů je k dispozici v jednotlivých výročních zprávách muzea.

Probíhající jednotlivé výzkumné úkoly, na kterých se často podílí více pracovníků oddělení, lze rozdělit do šesti základních tematických okruhů:

Archeologie Přerovska
(A. Drechsler, J. Mikulík, Z. Schenk)

Dějiny města Přerova a regionu Přerovsko
(M. Konířová, Š. Krákorová, K. Lukeš, L. Maloň, P. Sehnálek, M. Straková)

Dějiny českého školství s přihlédnutím k regionu Přerovsko
(J. Klímová, M. Konířová, H. Kovářová, L. Vyňuchal)

Jednota bratrská, Komenský a komeniologie
(H. Kovářová)

Vývoj učebních pomůcek
(J. Klímová, M. Konířová, L. Vyňuchal)

Výzkum sbírkových předmětů MKP za účelem sbírkové evidence a prezentace
(K. Lukeš, L. Maloň)

Zdeněk Burian

(20.3.2020 – 20.12.2020)
20.3.2020, 00:00:00 - 20.12.2020, 23:59:00

Výstava k 115. výročí narození malíře Zdeňka Buriana vychází ze sbírek přerovského muzea a představuje soubory Burianových nástěnných obrazů pro školní vyučování. Celé předchozí generace se učily vnímat minulost skrze Burianovy obrazy dávných krajin, zvířat a lidí z cyklu Vývoj člověka, Země a vesmíru. Atraktivními exponáty jsou tři originály lidských typů z prvorepublikové série Země a lidé.

Vernisáž: 19. března 2020
Vstupné: 40/20 Kč

Bylinkové Vánoce

(28.11.2020 – 28.11.2020)