Komenského mapa Moravy z roku 1627

Mapa Moravy vytvořená Janem Amose Komenským zaznamenala velký úspěch
a byla reprodukována po více než 150 let ze 13 tiskových desek. Z dedikace mapy vyplývá, že na ní Komenský pracoval v době „své nedobrovolné prázdni“ v exilu, tedy po roce 1621. Materiál však sbíral patrně od roku 1614, v době svého prvního pobytu v Přerově.

Z literatury byl znám nejstarší datovaný tištěný exemplář z roku 1627, ale jeho originál byl na konci 19. století nezvěstný. Teprve v roce 1912 jej nalezl a zakoupil František Slaměník pro své Museum Komenského v Přerově, kde je uložen dodnes a je znám jako „přerovský výtisk“ typ KMM A1.1. Podle nejnovějších výzkumů vznikla první tisková deska, označovaná jako typ KMM P, v roce 1624, a mírně opravená tisková deska (KMM A) v roce 1627. Obě ryl A. Goos, z obou bylo tištěno v dalších letech. Tento typ mapy je charakteristický pásem vedut čtyř moravských měst v horní části (Brno, Olomouc, Znojmo a Polná).

Komenský pro svou mapu neprováděl dlouhodobá měření v terénu, ale opravoval starší mapu Pavla Fabricia z roku 1569. Velké množství informací pro zdokonalení a korektury vytěžil z vlastních cest konaných v rámci plnění úředních povinností kněze jednoty bratrské. Jako chráněnec významného a mocného moravského rodu Žerotínů měl přístup do mnoha panských knihoven a archivů, kde se mohl seznamovat mimo jiné s náčrty panství či cestovními itineráři a získávat rady. Do poslední chvíle před dokončením rukopisné předlohy své mapy mohl Komenský používat také informací moravských kněží, kteří tak jako on byli nuceni opustit svá moravská působiště. Komenského mapa Moravy je nejen situačně správnější, ale také obsahově bohatší nežli mapa Fabriciova. Týká se to zákresu zemských hranic a především všech místopisných prvků.

Celkem Komenský zakreslil 1 006 objektů, z toho 720 pojmenovaných: 667 sídelních míst na Moravě, na Opavsku, v Čechách, na Slovensku a v Rakousku, 28 řek a rybníků, 16 horstev, hor a propastí (mezi nimi i propast u Hranic), 8 zemí a krajin a 1 lesní porost. Komenský mohl svou mapu vytvářet jako součást dnes ztraceného díla O starožitnostech Moravy. V době jejího vydání se dá předpokládat záměr pomoci vojsku vzbouřených nekatolických moravských stavů v bojích s císařskými oddíly. Odpovídá tomu její dedikace (věnování) Ladislavu Velenovi ze Žerotína, stejně jako zakreslení horských průsmyků vhodných pro tažení vojsk. Hlavním záměrem Komenského byla patrně snaha vytvořit pomůcku pro poutníky. Jeho mapa však byla vydávána převážně jako součást atlasů a jen výjimečně jako samostatný list. V jeho pozdějším díle Všenápravě požadoval od úřadů různá opatření usnadňující a zpříjemňující cestování. Mezi jiným i péči o veřejné cesty, a to přesným vyměřováním vzdáleností, stavěním silničních sloupů ukazujících kudy a kam se má jít, dále péčí o mosty a přívozy, o hospody v náležité vzdálenosti, o veřejnou bezpečnost, o osázení okrajů cest stromovím, ale také o mapy. Na své mapě Komenský vyznačil i důležité orientační body v krajině a kopečkovou metodou se snažil vyjádřit výšku a rozsah pohoří. Zakreslil také léčebné prameny a lázně, vinohrady, sklárny, železné, stříbrné a zlaté doly.

Přestože se Komenského mapa Moravy dnes nevyužívá ke svému původnímu účelu, tedy orientace v krajině, patří do oblasti stálého zájmu badatelů z různých oborů. Muzeum Komenského v Přerově spravuje největší sbírku Komenského map Moravy ve střední Evropě. Celkem se jedná o 75 mapových listů a je zastoupeno 11 z celkového počtu 13 základních typů tiskových desek. Její kopii lze zakoupit v pokladně Muzea Komenského v Přerově.

Helena Kovářová

Vlakový zájezd – Za památkami Šumperska

(30.9.2017 – 30.9.2017)
30.9.2017, 07:08:00 - 30.9.2017, 08:08:00

Vážení přátelé a milovníci umění. I v letošním roce si pro Vás připravilo Muzeum Komenského v Přerově vlakový zájezd. Tentokrát se spolu vypravíme do Šumperku a Velkých Losin. Dopoledne společně strávíme v historické části města Šumperk. Navštívíme nejvýznamnější památky, jako jsou městská památková zóna, klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, secesní kostel sv. Jana Evangelisty nebo muzeum. V odpoledních hodinách se přesuneme do Velkých Losin na prohlídku renesančního zámku. U všech památek je zajištěn odborný průvodce.

Termín zájezdu: 30. 9. 2017.
Odjezd vlaku z  nádrží v Přerově: 7:08 (Os 3860 směr Olomouc)

Přihlášky se podávají na pokladně zámku v Přerově. Cestovné a vstupy si hradí každý sám. Počet míst je omezen!
Bližší informace e-mailu lukes@prerovmuzeum.cz  nebo na pokladně přerovského zámku.
Plakát ke stažení zde.

Na společný zážitek s Vámi se těší Mgr. Kamil Lukeš, DiS.

Haná a její lidová kultura - nové inspirační zdroje

(5.10.2017 – 5.10.2017)
5.10.2017, 00:00:00 - 5.10.2017, 23:59:00

XIV. odborná konference o Hané.
Navazuje na předchozí setkání odborníků a zájemců o hanácký region a jeho lidovou kulturu, která vzbudila velký zájem veřejnosti.

Přihlášky na konferenci mohou přednášející (účastníci s příspěvkem) posílat do 30. června 2017, posluchači (účastníci bez příspěvku) do 24. září 2017.

Pozvánka na konferenci ke stažení zde.

Bližší informace a přihlášky ke stažení naleznete zde.

Největší Hanák za života i po smrti. Střípky ze života obra Drásala.

(17.10.2017 – 17.10.2017)
17.10.2017, 17:00:00 - 17.10.2017, 18:00:00

Přednáška V. Hrbáčkové v rámci výstavního projektu "Poklady z hůry... aneb Jak se žilo na Hané".

Korvínský dům.

Houby, kam se podíváš!

(5.5.2017 – 1.10.2017)
5.5.2017, 00:00:00 - 1.10.2017, 23:59:00

Houbaření je pro Čechy záliba. Sběr hub přináší radost, užitek i zábavu, má své kouzlo, které je o to větší, čím lépe se v říši hub vyznáme. Muzeum Komenské v Přerově připravilo letos dvě výstavy na toto téma. Po celosezónním projektu přírodovědného oddělení muzea Mykokosmos na ORNIS byla v přerovském zámku zahájena 5. května výstava s názvem Houby, kam se podíváš!, zaměřená na kresebné zobrazení hub v minulosti a současnosti.

Mykokosmos

(3.4.2017 – 31.10.2017)