První vydání Bible, která byla vytištěna v bratrské tiskárně v Kralicích, obsahovalo kromě samotného textu také poznámky, vysvětlivky a odkazy. Text byl proto rozdělen do šesti dílů, které vyšly v letech 1579–1594. Používaly jej zejména duchovní osoby. Jednodílné vydání bez vysvětlivek, určené pro širokou veřejnost se objevilo v roce 1596 v menším formátu s drobným písmem. Podruhé bylo vytištěno v roce 1613 ve větším rozměru.
Bible kralická je dodnes považována za vrcholné dílo soudobého knihtisku. Emigranti z řad jednoty bratrské si ji s sebou odnášeli do exilu, kde se stala podkladem pro zahraniční vydání českých biblí v 18. století (např. bible hallská, bratislavská). V domácím prostředí byla tajně přechovávána jako vzpomínka, posila a naděje skrytých nekatolíků. Impulsy pro obnovu češtiny a literární práce, stejně jako pro náboženský život, z ní čerpali národní obrozenci a buditelé v 19. století.
Ve sbírkách přerovského muzea se nachází ucelená řada tohoto prvního vydání Bible kralické. Zasloužil se o to zejména zakladatel muzea František Slaměník, který se snažil vytvořit kompletní kolekci starých tištěných českých biblí.