Nová přednáška Lubomíra Vyňuchala „Pod ochranou Rolandů“

Přednáška_Pod ochranou Rolandů-emailV úterý 12. prosince se uskuteční nová přednáška s názvem „Pod ochranou Rolandů“, která nabídne milovníkům středověké a raně novověké historie nejen vizuální prezentaci podoby soch ochránců tržního pořádku, ale také symbolů nižšího hrdelního práva, tedy pranýřů. Nebude se přitom jednat výhradně o oblast našeho regionu, ale spíše o zmapování zajímavých lokalit v rámci celé střední Evropy. Část prostoru mezi povídáním odborného pracovníka Muzea Komenského v Přerově Lubomíra Vyňuchala vyplní již tradiční hudební host. Bonusem bude několik písní na téma „zločin a trest“ s doprovodem kytary a zpěvem Petra Vyňuchala.

Panovníci středověkým městům udělovali privilegia, jež zahrnovala různá práva. Mezi hlavní výsady patřilo právo tržní, celní, horní, hradební, várečné, mílové, hrdelní a soudní. Často užívaným symbolem městské obchodní a celní samostatnosti byla soška rytíře Rolanda, ale mohl to být např. i sloup s korouhví, holí či mírou. Mnohdy stačil jeden symbol, většinou meč, který spojoval vícero výsad. Na právo hrdelní a soudní navíc upozorňovaly pranýře a tzv. klece hanby. V řadě případů můžeme jmenované symboly zaznamenat i v dnešní době. Naleznete je v centrech měst a větších obcí na budovách radnic, náměstích, kašnách nebo poblíž kostelů a panských sídel. Tyto drobné sochařské plastiky a stavební památky připomínají taktéž jednu ze stěžejních lidských hodnot v období středověku a raného novověku, a to čest. Vše co se dotýkalo cti bylo bedlivě sledováno i hodnoceno a její ztráta znamenala ve většině případů zneucťující či ponižující trest.

Hudební host: Petr Vyňuchal
12. prosince 2017 v 17.00 hod. Korvínský dům (Horní náměstí 31, Přerov)
Vstupné 10 Kč

Pod ochranou Rolandů

(12.12.2017 – 12.12.2017)
12.12.2017, 17:00:00 - 12.12.2017, 18:00:00

Přednáška Lubomíra Vyňuchala doplněná dataprojekcí.

Poslední letošní přednáška doplňující proběhlou výstavu „Příběhy hradů…“ nabídne nejen vizuální prezentaci památek v oblasti našeho regionu, ale můžete počítat také s rozšířeným záběrem mapujícím vybrané lokality z téměř celé střední Evropy. Část prostoru mezi povídáním odborného pracovníka Muzea Komenského v Přerově Lubomíra Vyňuchala vyplní již tradiční hudební host. Bonusem bude několik písní na téma „zločin a trest“ s doprovodem kytary a zpěvem Petra Vyňuchala.

hudební host: Petr Vyňuchal
v 17.00 hod., Horní náměstí 31, Přerov (Korvínský dům)
Vstupné 10 Kč

Schváleno! Razítka, pečetě, typáře, městské znaky

(31.10.2017 – 25.2.2018)
31.10.2017, 00:00:00 - 25.2.2018, 23:59:00

Výstava přiblíží jak historii razítek a jejich předchůdců, tak městské znaky, které se na nich objevují. Vystaveny budou zajímavé typáře, pečeti i razítka z Přerova a okolí.  Použití razítek, typářů i heraldiky v praxi návštěvníkům názorně doloží instalace dobové úřadovny z první poloviny 20. století a cechovní kanceláře z 18. století, stejně jako přerovský městský mobiliář.

Nakupování Bez obalu

(23.11.2017 – 23.11.2017)
23.11.2017, 17:00:00 - 23.11.2017, 18:30:00

Povídání s Renatou Plackovou, majitelkou olomouckého obchodu Bez Obalu, o zdravých potravinách a dopadech produkce a dopravy potravin na životní prostředí.