Muzeum Komenského vydalo novou publikaci – rozsáhlý katalog sfragistiky

_DSC6904Na konci října letošního roku vydalo Muzeum Komenského v Přerově u příležitosti otevření nové výstavy „Schváleno! Razítka, pečetě, typáře, městské znaky“ další publikaci. Tentokrát se jedná o katalog sfragistického fondu muzea, který představuje celkem 218 pečetidel, pečetí, razítek a razidel z muzejních podsbírek Sfragistika a Fond Tovačov. Unikátní jsou nejenom mnohé zachycené předměty, ale i skutečnost, že se jedná o vůbec první takto široce pojatou prezentaci této části muzejní sbírky.

Základem této publikace je magisterská diplomová práce Mgr. Terezy Dleskové, absolventky oboru pomocné vědy historické Ústavu pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Její diplomovou práci z roku 2016 Sfragistická sbírka Muzea Komenského v Přerově do podoby tohoto katalogu sestavil, upravil, ověřil a některými údaji doplnil kurátor příslušné podsbírky Muzea Komenského v Přerově Mgr. Lubor Maloň.

Kniha je rozdělena do několika částí. V úvodu jsou čtenářům vysvětleny základní pojmy, tedy například co je to sfragistika, typář, pečeť, razítko. Následuje stručné shrnutí historie obou zmíněných podsbírek a charakteristika všech předmětů (stáří předmětů, místo původu, původci, typ obrazu, jazyk, tvar a materiál pečetních nebo razicích desek), kterou doplňuje i mapa a několik přehledných tabulek. Největší část knihy je samozřejmě věnována vlastnímu katalogu. Jednotlivé položky obsahují stručné informace o předmětu (označení předmětu, původce, lokalita, datace, materiál, rozměry, typ obrazu, text a poznámka k popisu) a také jeho vyobrazení. Většinou se jedná o dvě barevné fotografie: celkový pohled na předmět a detail pečetní či razící desky (případně otisku pryžového razítka). V katalogu nechybí ani seznam použité literatury a bohatý rejstřík, který umožňuje vyhledávat předměty nejen podle původců, uvedených jmen a míst, ale také podle řady dalších kritérií (druh předmětu, typ obrazu, jazyk, typ majitele, datace, materiál a tvar razicí plochy).

Už z podstaty typářů (pečetidel) a některých razítek je jasné, že se jedná o naprosté unikáty, které nikde jinde nenajdeme. Pečetidla i razítka totiž sloužila zejména k jasné identifikaci svého majitele a k ověřování pravosti listin, proto existoval zpravidla jen jeden exemplář, který byl v případě svého dožití zpravidla zlikvidován. Pokud se dochoval a dostal do muzea, můžeme to považovat za malý zázrak. Častěji se tak setkáváme s otisky pečetidel (pečetěmi) a razítek na archiváliích, než s jejich předlohami. Nejstarší z předmětů popisovaných v této knize pocházejí z poloviny 16. století, nejmladší pak z 90. let 20. století. Většina z nich byla užívána v dnešním okrese Přerov (bohatě jsou zastoupeny města Přerov a Tovačov, v menší míře pak i okolní obce jako např. Beňov, Domaželice, Dřevohostice, Horní Moštěnice, Hranice, Osek nad Bečvou, Veselíčko, Vlkoš a Želatovice), ale nalezneme mezi nimi i předměty z okolních okresů (Kroměříž, Olomouc, Prostějov, Nový Jičín) a také z mnohem vzdálenějších míst (jižní Morava, Slezsko, Itálie, Rakousko, Polsko, Ukrajina, Belgie, Francie).

Rozmanité jsou i jejich tvary a materiály, ze kterých jsou vyrobeny (stříbro, mosaz, cín, železo, pryž atd.). Co se týká jazyka, převažuje čeština, ale nechybí ani němčina, latina a francouzština. Velmi různorodá je pochopitelně rovněž umělecká kvalita jednotlivých předmětů, zejména pečetidel. Některá jsou evidentně dílem zkušených řemeslníků (zlatníků), kteří za svou skvěle odvedenou práci dostali dobře zaplaceno, o jiných to říct nemůžeme. Ale to jsme prozradili jen nepatrný zlomek informací, které tato publikace obsahuje. Zbytek už si musí čtenáři zjistit sami. Katalog je možné zakoupit v pokladně přerovského zámku, jeho prodejní cena je 100 Kč.

Výstavu Schváleno! Razítka, pečetě, typáře, městské znaky, na které si mohou zájemci prohlédnout řadu z publikovaných předmětů v katalogu, je možné navštívit na přerovském zámku až do  25. února 2018

Dlesková, T. – Maloň, L.: Pečetidla, pečeti, razítka a razidla ze sbírky Muzea Komenského v Přerově. Přerov, Muzeum Komenského v Přerově 2017, 80 s. ISBN 978-80-87190-42-5.

Další informace:
Mgr. Lubor Maloň,  tel. 724 947 542
e-mail: malon
@prerovmuzeum.cz

Pod ochranou Rolandů

(12.12.2017 – 12.12.2017)
12.12.2017, 17:00:00 - 12.12.2017, 18:00:00

Přednáška Lubomíra Vyňuchala doplněná dataprojekcí.

Poslední letošní přednáška doplňující proběhlou výstavu „Příběhy hradů…“ nabídne nejen vizuální prezentaci památek v oblasti našeho regionu, ale můžete počítat také s rozšířeným záběrem mapujícím vybrané lokality z téměř celé střední Evropy. Část prostoru mezi povídáním odborného pracovníka Muzea Komenského v Přerově Lubomíra Vyňuchala vyplní již tradiční hudební host. Bonusem bude několik písní na téma „zločin a trest“ s doprovodem kytary a zpěvem Petra Vyňuchala.

hudební host: Petr Vyňuchal
v 17.00 hod., Horní náměstí 31, Přerov (Korvínský dům)
Vstupné 10 Kč

Schváleno! Razítka, pečetě, typáře, městské znaky

(31.10.2017 – 25.2.2018)
31.10.2017, 00:00:00 - 25.2.2018, 23:59:00

Výstava přiblíží jak historii razítek a jejich předchůdců, tak městské znaky, které se na nich objevují. Vystaveny budou zajímavé typáře, pečeti i razítka z Přerova a okolí.  Použití razítek, typářů i heraldiky v praxi návštěvníkům názorně doloží instalace dobové úřadovny z první poloviny 20. století a cechovní kanceláře z 18. století, stejně jako přerovský městský mobiliář.

Nakupování Bez obalu

(23.11.2017 – 23.11.2017)
23.11.2017, 17:00:00 - 23.11.2017, 18:30:00

Povídání s Renatou Plackovou, majitelkou olomouckého obchodu Bez Obalu, o zdravých potravinách a dopadech produkce a dopravy potravin na životní prostředí.