Vojna ovládla přerovské Horní náměstí

Tento pátek a sobotu opět ovládl Horní náměstí v Přerově, jako každý rok v tuto dobu, folklorní festival V zámku a podzámčí. Letošní ročník byl již desátý a zaměřil se na vojnu a její odraz v lidové kultuře Moravy, Slezska a Slovenska. Díky skvělému počasí, nádherné atmosféře a profesionálnímu výkonu organizátorů (49 dobrovolníků) se akce skutečně vydařila. Spokojení odcházeli nejen návštěvníci (1 340 osob), ale také účinkující (270 osob), kteří na svůj pobyt v Přerově zcela jistě dlouho nezapomenou.  

Festival zahájil vzdělávací program Tluče bubeníček, který probíhal od pondělí 13. do pátku
17. června. Děti z mateřských škol byly lektorkami Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově zábavnou formou poučeny o tom, jaké starosti měli jejich vrstevníci v době války před více než sto lety. Program festivalu pokračoval v pátek večer pořadem Vere Gratia na Letní divadelní scéně přerovského zámku. V něm se divákům představila skupina historických tanců Vere Gratia z Napajedel, která představila gotické a renesanční tance a odívání. Jako její hudební host vystoupilo Trio Con Amore.

Sobotní program festivalu se již odehrával jen na přerovském Horním náměstí. Přesně ve 13.30 hodin jej odstartovalo vystoupení známého a úspěšného folklorního souboru Stavbár, který působí při univerzitě v Žilině. Ve 14.00 hodin přivítal návštěvníky ředitel festivalu Mgr. Lubor Maloň a náměstek primátora statutárního města Přerova Bc. Tomáš Navrátil. Poté proběhla soutěž O zámecký klíč, ve které se utkalo 14 dětí o 11 míst v celkem pěti kategoriích. Při zpěvu lidových písní je doprovodila přerovská Cimbálová muzika Primáš, zpěv hodnotila odborná porota ve složení Věra Cimbálníková, Věra Jahodová, Iva Parolková, Karolína Pyrochtová, Jana Rudická a Jitka Štukavcová.

I. kategorie (MŠ)

1. místo: Natálie Inderková, MŠ A&J´s, Přerov, U Bečvy
2. místo: Daniela Churá, MŠ Újezdec
3. místo: Barbora Kolečářová, MŠ Přerov, Dvořákova

II. kategorie (1. a 2. třída ZŠ)

1. místo: Karolína Koňaříková, ZŠ Přerov, Svisle
2. místo: Elen Polická, Přípravný soubor DDM Hranice

III. kategorie

1. místo: František Polách, ZŠ a MŠ Lipník n. B., Hranická
2. místo: Julie Jahnová, ZŠ Hranice, Šromotovo náměstí
3. místo: Lucie Skácelová, ZŠ a MŠ Dubicko

IV. kategorie

1. místo: Lucie Heiníková, Gymnázium M. Koperníka Bílovec
2. místo: Tereza Harašínová, ZŠ Odry, Komenského
3. místo: Marie Žeravíková, Hranický dětský pěvecký sbor

Cena diváků

Natálie Inderková, MŠ A&J´s, Přerov, U Bečvy

Zatímco probíhala zmíněná soutěž, vydaly se celkem tři skupiny účinkujících souborů z hlavního festivalového pořadu Jdou vojáci, jdou na procházky po památkách a krásách města Přerova. Navštívily Žerotínovo náměstí, Masarykovo náměstí, lokalitu Na Marku a park Michalov. Po svém návratu na Horní náměstí předvedly všechny soubory, dětské i dospělé, divákům své taneční, pěvecké a hudební umění, které bylo na velmi vysoké úrovni. Vše se točilo kolem vojny, takže diváci se mohli pokochat například odvedeneckými pásmy, verbuňkem, karičkami, dětskými hrami na jarmark, na husary a na vojáky. Během pořadu vystoupil Dětský folklorní soubor Olšavěnka Uherský Brod, Valašský soubor písní a tanců Malá Jasénka Vsetín, Slovácký soubor Kyjov, Folklorní soubor Vrtek Opava, Stavbár – folklorní soubor Žilinské univerzity a takřka domácí Hanácký soubor písní a tanců Klas Kralice na Hané. Pro účinkující byly připraveny také prohlídky přerovského muzea, které všechny doslova nadchly.

Pomyslnou tečku za festivalem udělalo Posezení u cimbálu na nádvoří přerovského zámku s CM Primáš Přerov a CM Okybača Lipník nad Bečvou. Ačkoli nádvoří bylo plně obsazeno návštěvníky, pořád se našlo dost místa na tanec a skvělou zábavu.

Během sobotního programu festivalu byl pro návštěvníky připraven doprovodný program. Pro děti to byly soutěže a hry, pro dospělé pak bohatý stánkový prodej a soutěž o zajímavé ceny věnované Muzeem Komenského v Přerově, Folklorním souborem Haná Přerov, Pivovarem ZUBR, perníkářkou
a paličkářkou Milenou Malinovou, Vinotékou U Hanačky a Veterinární klinikou Přerov MVDr. Tomáš Barbořík.

Pořadatelem akce byl Folklorní soubor Haná Přerov, z. s. ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově, p. o. a Cukrle Přerov, z. s. Akci finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Olomoucký kraj
a statutární město Přerov. Sponzory festivalu byl Pivovar Zubr Přerov, A. W. Loštice, Centropen Dačice, Dřevovýroba František Kornel, Vinotéka U Hanačky, Hanácká Kyselka Horní Moštěnice, Autobusová doprava Olomouc Mgr. Jan Žváček a Veterinární klinika Přerov MVDr. Tomáš Barbořík. Mediálními partnery byla TV Přerov, Nejlepší adresa.cz a Přerovský a Hranický deník.

Folklorní festival V zámku a podzámčí se letos uskutečnil podesáté. Myšlenka pořádání tohoto festivalu byla uvedena v život v roce 2006 a již v červnu 2007 proběhl jeho první ročník. Od té doby do Přerova zavítalo přes 120 souborů nejen z Moravy, Slezska a Čech, ale také z řady evropských zemí (Gruzie, Itálie, Maďarsko, Slovensko, Srbsko, Ukrajina). Divácky velmi úspěšné byly také komponované pořady pod širou oblohou, častou ve večerních hodinách, na nezvyklých místech města Přerova. Připomenout se sluší alespoň Keltskou noc, Hanáckou svajbu, muzikál Ječmínek, Hoří, hoří svatojánský ohníček a Olé, flamenco.

 

Mgr. Lubor Maloň
ředitel festivalu V zámku a podzámčí
Folklorní soubor Haná Přerov, z. s.
U Bečvy 904/1, 750 02 Přerov
tel.: 732 119 050
lubor.m@centrum.cz
www.hanaprerov.cz


Vyhledávání

Kalendář akcí Muzeum Komenského

Ostatní akce

ZAVŘENO 

(1.12.2020 – 5.3.2021)
1.12.2020, 00:00:00 - 5.3.2021, 23:59:00

Hrad je mimo sezónu uzavřen. Zahájení nové sezóny 6. 3. 2021.

ZAVŘENO 

(12.10.2020 – 3.1.2022)
12.10.2020, 00:00:00 - 3.1.2022, 23:59:00

Z důvodu rekonstrukce budovy Ornis máme dlouhodobě zavřeno.