Pozvání přijal také biskup jednoty bratrské ThMgr. Jan Klas a další představitelé této církve, která vyrostla z kořenů původní jednoty. Mezi vzácnými hosty nechyběli PhDr. Jiří Beneš z Akademie věd ČR a předseda Unie Comenius, dále ředitel Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Mgr. Miroslav Vaškových, PhD. a ředitel Státního okresního archivu v Přerově PhDr. Jiří Lapáček. Skupina pozvaných návštěvníků si ještě před slavností prohlédla expozice a sbírky Muzea Komenského v Přerově.
Samotnou slavnost zahájilo vystoupení hudební skupiny Rabussa, jejíž členové se převtělili do tří nejvýznamnějších členů jednoty bratrské spojených s Přerovem, Jana Blahoslava, Karla staršího ze Žerotína, Jana Amose Komenského, kterého navíc doprovázela manželka Mandalena Vizovská. Mezi řečníky vystoupili zástupci realizačního týmu z Města Přerov, Muzea Komenského v Přerově i architektonického a projekčního ateliéru nazemiarchitekti z Brna. Na závěr slavnosti byla pokřtěna kniha Procházka zapomenutým Přerovem autora Mgr. Petra Sehnálka, kterou vydalo Město Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově.
Památník, který stojí v místech archeologicky doloženého duchovního centra jednoty bratrské, působí na návštěvníky svým geniem loci. Jeho součástí je i zdařilý model ideální, předpokládané podoby místa v 16. století z dílny sochařky Petry Vlachynské. Na doprovodných tabulích je obrazem a slovem představena historie lokality a její význam, doplněná o repliky nálezů. Plánováno je také vydání propagačních materiálů s dalším vysvětlujícím textem.