Japonské frašky nadchly diváky

28.06.2011 Minulý pátek (24. června) se Klub Teplo na Horním náměstí v Přerově stal útočištěm unikátních japonských frašek kjógen, které během dvou hodinového představení Sežeru tě na to tata! předvedl soubor Malé divadlo kjógenu z Brna. Ačkoli zájem přerovské veřejnosti nebyl tak velký, jak pořadatelé akce předpokládali, byl její ohlas a úspěch značný.

 Herci Malého divadla kjógenu Tomáš Pavčík a Igor Dostálek nejprve diváky seznámili s historií japonského divadla a frašek kjógen. Návštěvníci tak dostali stručné informace, díky kterým lépe pochopili vlastní představení, které se skládalo ze tři frašek. Všechny byly samozřejmě v češtině. Po přednášce tak na diváky čekala fraška Připoután k tyči (Bóšibari). V ní dva sluhové značně ztenčili pánovy zásoby saké, ačkoli je pán před odchodem svázal k tyči. Po krátké přestávce následovala fraška Horský pramen (Šimizu), ve které si sluha hrál na ducha. Chtěl tak přesvědčit svého pána o tom, že je zbytečné a hlavně nebezpečné posílat jej pro vodu na vaření čaje až k dalekému prameni, kde straší démon, který každého sežere. Pán však sluhovu hru prohlédl a podvodníka řádně potrestal. Před poslední scénkou předvedli herci ukázku oblékání kostýmu, který se skládá z několika částí a herce spolehlivě zahřívá i ve studené zimě. Poslední fraška měla název Papouškování (Kučimane) a divákům ukázala, co se stane, když sluha bezmyšlenkovitě napodobuje svého pána a k pánovu hostovi se chová jako pán ke sluhovi. Ještě, že měl host svůj meč jen pro ozdobu. Malé divadlo kjógenu pořádá pravidelné přednášky a představení v Brně, pravidelně však vystupuje i v dalších částech naší země. 

 Kjógen, čili japonská komická divadelní forma, vznikla z původních čínských her sarugaku. Po mnoha staletích vývoje se z kjógenu stal komediální žánr, který se hloubkou zpracování hereckých postupů a estetickou úrovní výrazových prostředků blíží evropské opeře či vážné hudbě spíše než evropským komediím. Kjógen však není historickým reliktem japonského středověku, ale právě kvůli své technické dokonalosti si dokázal nalézt zcela nové publikum i v moderním Japonsku. Od roku 2001 je kjógen jako žánr zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V České republice působí od roku 2001 jediný divadelní soubor, který se tímto žánrem zabývá. Je to právě zmíněné Malé divadlo kjógenu z Brna, které úzce spolupracuje s japonskými odborníky a herci. 

Divadelní představení Sežeru tě na to tata! proběhlo v rámci cyklu přednášek a workshopů, které jsou součástí výstavního projektu Tou knihou jsem si zamiloval Japonsko, jehož vlajkovou lodí je stejnojmenná výstava. Ta probíhá od 6. května do 18. září letošního roku. Těšit se můžete ještě na Den japonského turisty : šest zemí v jednom odpoledni (30. července 2011) a další řadu přednášek, které v úterý 30. srpna zahájí Toulky po Japonsku za zahradním uměním. Přednášet bude významný český fotograf Dálného východu Zdeněk Thoma. Bližší informace naleznete na www.prerovmuzeum.cz nebo na Facebooku. 


Vyhledávání

Kalendář akcí Muzeum Komenského

Ostatní akce

Přec mé srdce láskou hoří 

(8.3.2019 – 31.7.2019)
8.3.2019, 00:00:00 - 31.7.2019, 23:59:00

Výstava navazuje na výstavu Máj – Romek Hanzlík a představuje samu lásku v mnoha různých podobách, respektive její umělecké ztvárnění. V našem případě budou její různé podoby prezentovány prostřednictvím sbírkových předmětů MKP z oblasti uměleckého kovářství a výtvarného umění. K malým bonusům patří rovněž soubor zamilovaných pohlednic odeslaných svým protějškům během první třetiny 20. století (pohlednice budou doplněny citáty slavných osobností, aforismy, rčeními a příslovími).

8. března až 31. července 2019

Helfštýnská pouť 

(5.7.2019 – 7.7.2019)
5.7.2019, 10:00:00 - 7.7.2019, 17:00:00

Celodenní program plný řemesel a soutěží spojený s historickým tržištěm. Pořádá Studio Bez kliky.
Vstupné: plné: 100 Kč, snížené 60 Kč, děti do 6 let zdarma

Více na: www.bezkliky.eu

Dravci, sokoli a sovy 

(2.4.2019 – 31.10.2019)
2.4.2019, 09:00:00 - 31.10.2019, 16:00:00

sezónní výstava roku 2018