Folklorní festival V zámku a podzámčí se uskuteční již podesáté

Mezi tradiční kulturní akce, které se odehrávají v krásných historických kulisách Horního náměstí, se již od roku 2007 řadí také velmi úspěšný folklorní festival V zámku a podzámčí. Všem, kteří umějí dobře a rychle počítat, je již teď jasné, že letošní ročník bude jubilejní, protože půjde již o jeho desátý ročník, tentokrát věnovaný vojně. Nečekejte však vojáky a válčení, ale spíše odraz vojny a války v lidové kultuře našich předků. Festival proběhne v pátek a sobotu 17. a 18. června 2016. Jeho pořadatelem je Folklorní soubor Haná Přerov a hlavním spolupořadatelem Muzeum Komenského v Přerově. 

 

Doprovodné akce však začnou, lépe řečeno již začaly, mnohem dříve. Dne 9. dubna proběhlo základní kolo dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč, ze kterého vzešlo celkem 15 finalistů. Ti se zúčastní finále zmíněné soutěže v sobotu 18. června. Již v únoru byla vyhlášena dětská výtvarná soutěž Byla vojna vypsaná, do které se zapojila celá řada škol z celé Moravy. Vítězové budou veřejně odměněni během slavnostního zahájení stejnojmenné výstavy (trvat bude až do září letošního roku), které proběhne ve druhém patře přerovského zámku ve středu 1. června od 10.00 hodin. A celý předfestivalový týden, tedy od pondělí 13. června do pátku 17. června, budou mít školní kolektivy (děti z MŠ a žáci prvního stupně ZŠ) díky muzejním lektorkám (ORNIS) možnost zúčastnit se tematického programu Tluče bubeníček v areálu zahrady bývalých městských jeslí (U Bečvy 904/1). Během programu trvajícího zhruba 90 minut se děti zábavnou a poučnou formou dozvědí mnoho zajímavých informací o tom, jaké útrapy přinášela válka jejich vrstevníkům před sto a více lety. Na programy je nutné objednat se předem (ORNIS, e-mail: kosturova@prerovmuzeum.cz, tel.: 581 219 910 kl. 12), probíhat pak budou podle zájmu škol v časech 8.00, 9.30, 11.00 a 12.30 hodin.

Vlastní program festivalu začne v pátek 17. června v 21.00 hodin, a sice na Letní divadelní scéně mezi hradbami přerovského zámku. Půjde o vystoupení skupiny historických tanců Vere Gratia z Napajedel
a jejího hudebního hosta, skupiny Trio Con Amore. Zážitek to jistě bude nevšední, ať už díky výběru místa, tak i díky večerní atmosféře a svitu loučí. A zcela určitě i díky všem účinkujícím, ačkoli původně měla se skupinou Vere Gratia vystoupit operní pěvkyně Jana Šelle za doprovodu harfenistky Anastazie Tomečkové.   

Sobotní program bude probíhat již jen na Horním náměstí. Zahájí ho v 13.30 hodin vystoupení známého a oblíbeného slovenského Folklorního souboru Žilinské univerzity Stavbár, který divákům přiblíží lidovou kulturu našich východních sousedů. Oficiální zahájení festivalu proběhne za přítomnosti představitelů Folklorního souboru Haná Přerov, Muzea Komenského v Přerově, Olomouckého kraje a statutárního města Přerova od 14.00 hodin. Přesně v 14.15 hodin začne již zmíněné finále dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Při zpěvu lidové písně doprovodí dětské soutěžící domácí CM Primáš Přerov, jejich výkony bude hodnotit odborná porota vedená známou přerovskou zpěvačkou Irenou Kanovskou. Na závěr pak všichni finalisté soutěže zazpívají společnou píseň, jak jinak než s vojenskou tematikou.

Po skončení pěvecké soutěže se konečně ke slovu dostanou pozvané folklorní soubory z Moravy, Slezska a Slovenska. Pořad Jdou vojáci, jdou, v souladu s tématem festivalu, zahraje na vojenskou strunu
a diváci tak budou mít možnost poznat, jak moc vojna a válka ovlivnila lidovou kulturu našich předků. Postupně se v programu vystřídá šest souborů, dětských i dospělých. Návštěvníci festivalu tak přivítají Dětský folklorní soubor Olšavěnka Uherský Brod, Dětský folklorní soubor Malá Jasénka Vsetín, Slovácký soubor Kyjov, Folklorní soubor Vrtek Opava, Folklorní soubor Žilinské univerzity Stavbár a takřka domácí Hanácký soubor písní a tanců Klas Kralice na Hané. Zhruba v době od 14.30 do 15.15 hodin bude možné tyto soubory potkat i v ulicích města a v parku Michalov, kam zavítají proto, aby se seznámili s místními krásami a zajímavostmi a neměli Přerov spojený jen s průmyslem a železniční dopravou.

Festival pak ukončí, od 19.00 hodin, přátelské posezení u cimbálu na nádvoří zámku. Hrát a zpívat bude CM Primáš Přerov a Okybača Lipník nad Bečvou. Pokud by náhodou pršelo, jak se stalo již v předchozích dvou ročnících, uskuteční se toto posezení (lépe řečeno postání) v průjezdu zámku.

Pro návštěvníky festivalu bude v sobotu připraven bohatý doprovodný program. Od 13.30 do přibližně 17.00 hodin to budou zábavné soutěže pro děti, bohatý stánkový prodej a soutěž pro dospělé
o zajímavé ceny. V souvislosti s konáním festivalu bude pro dopravu uzavřeno Horní náměstí v sobotu od 12.00 do 20.00 hodin.

Festival pořádá Folklorní soubor Haná Přerov, z. s. ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově, p. o. a spolkem Cukrle Přerov, z. s. Akci finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Olomoucký kraj
a statutární město Přerov. Sponzory festivalu jsou Pivovar Zubr Přerov, A. W. Loštice, Centropen Dačice, Dřevovýroba František Kornel, Vinotéka U Hanačky, Hanácká Kyselka Horní Moštěnice, Autobusová doprava Olomouc Mgr. Jan Žváček a Veterinární klinika Přerov MVDr. Tomáš Barbořík. Mediálními partnery jsou TV Přerov, Nejlepší adresa.cz a Přerovský a Hranický deník.

                                                                                                                            

Mgr. Lubor Maloň
ředitel festivalu


Vyhledávání

Kalendář akcí Muzeum Komenského

Ostatní akce

První proti okupantům. Přerovské povstání 1. 5. 1945 

(18.5.2020 – 1.11.2020)
18.5.2020, 00:00:00 - 1.11.2020, 23:59:59

Výstava k výročí konce 2. světové války odkrývá dramatickou historii prvního protinacistického povstání v zemi, které vypuklo 1. května 1945 v Přerově.

Vstupné 40/20 Kč

ZAVŘENO 

(12.10.2020 – 3.11.2020)
12.10.2020, 09:00:00 - 3.11.2020, 23:59:00

Hrad je na základě vládního usnesení uzavřen.

Odpoledne u krmítka 

(5.11.2020 – 5.11.2020)
5.11.2020, 16:30:00 - 5.11.2020, 18:30:00

dílna - výroba krmítek