Folklorní festival V zámku a podzámčí roztancoval Horní náměstí

20.6.2011. Ještě nenastalo léto, ale v Přerově jej již přivítali. Stalo se tak během folklorního festivalu V zámku a podzámčí, jehož pátý ročník se konal v pátek a sobotu 17. a 18. června. Tuto nejvýznamnější národopisnou akci na území města Přerova pořádá od roku 2007 Folklorní soubor Haná Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského, Folklorním sdružením ČR a občanským sdružením Cukrle. 

Letošní ročník byl věnován lidovým zvykům spojeným s letním slunovratem, tedy magickým obdobím, které naše předky doslova fascinovalo a vzniklo mnoho zvyků, které se k němu vážou. Letošního ročníku festivalu se zúčastnilo 15 souborů z Moravy, 347 účinkujících a necelé 2 000 návštěvníků.

Podle původního plánu měl být celý festival zahájen v pátek dopoledne vzdělávacím programem Hledání zlatého kapradí. Z technických důvodů však byl zrušen, ale zájemci o něj nepřišli zkrátka a zlaté kapradí hledali během sobotního dopoledne i části odpoledne na Horním náměstí. Již tradičně se v rámci festivalu konal na netradičním místě večerní pořad, který byl tentokrát určen i pro aktivní návštěvníky, kteří měli během pořadu Hoří, hoří svatojánský ohníček možnost zazpívat si a zatancovat s cimbálovou muzikou Primáš Přerov. Navíc jim pořádající soubor Haná Přerov v areálu Loděnice zatančil u svatojánského ohně. S počátkem noci se diváci dočkali i hudebně tanečního vyprávění Mámení zlatého kapradí, ve kterém dvě hanácké tetky hledaly poklad, ale místo něj našly jen víly, čarodějnice, ohnivé mužíčky a zpívající Rusalku. 

 Hlavní program festivalu se odehrál na Horním náměstí v sobotu. S úderem desáté hodiny začal pořad Pohádkovými chodníčky, kterého se zúčastnily soubory umístěné na 2. a 3. místech krajských kol přehlídek dětských folklorních souborů. Do Přerova tak přijel soubor Hlubinka Ostrava, Hradišťánek Uherské Hradiště a Vizovjánek Vizovice. Mezi tematickými vystoupeními souborů pak zazpívaly finalistky regionálních kol soutěží ve zpěvu lidových písní Martina Zbožínková a Iva Táborská a místní hanácké pověsti vyprávěl Jan Raclavský ze souboru Kandrdásek Přerov. Kolem poledne nastal čas určený dětské pěvecké soutěži O zámecký klíč. Celkem 15 finalistů bojovalo o přízeň čtyřčlenné poroty. Děti při jejich zpěvu lidových písní doprovázela CM Primáš. Na šťastné vítěze čekala odměna.

Sobotní odpoledne patřilo pásmu lidových souborů Na svatého Jána létu otvírá se brána. Nejprve se představily nehanácké soubory Cikne čhave z Nového Jičína, Lipina Vracov a Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, poté zatancovaly a zazpívaly soubory hanácké. Byl to dětský soubor Trávníček Přerov, Klas Kralice na Hané, Cholinka Cholina a Mánes Prostějov. Aby si diváci návštěvu festivalu poněkud zpestřili, mohli se zapojit do soutěže, ve které bylo jejich úkolem určit bylinné likéry a další tekutiny. Z celkem 18 soutěžících byli porotou určeni 3 nejlepší. Ačkoli se odpoledne nebe kabonilo, nakonec nepršelo a program se naštěstí odehrál pod širou oblohou. To štěstí nemělo představení Pláštěnka Loutkového divadla Sokol Přerov Přerovský kašpárek, které bylo včas přesunuto z nádvoří zámku do Klubu Teplo. Divákům to však náladu nezkazilo a naopak se při této zábavné hře pro dospělé skvěle bavili.

Folklorní festival V zámku a podzámčí se konal za finanční spoluúčasti Ministerstva kultury ČR, statutárního města Přerova a Olomouckého kraje. Mediálními partnery festivalu byla Nejlepší adresa.cz a TV Přerov. Mezi sponzory festivalu patřil A. W. Loštice, Centropen Dačice, Hanácká kyselka a Pivovar ZUBR Přerov. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Radovan Rašťák. Příští ročník festivalu se bude zabývat láskou a erotikou a konat se bude 15. a 16. června. 

   


Vyhledávání

Kalendář akcí Muzeum Komenského

Ostatní akce

Zdeněk Burian 

(20.3.2020 – 20.12.2020)
20.3.2020, 00:00:00 - 20.12.2020, 23:59:00

Výstava k 115. výročí narození malíře Zdeňka Buriana vychází ze sbírek přerovského muzea a představuje soubory Burianových nástěnných obrazů pro školní vyučování. Celé předchozí generace se učily vnímat minulost skrze Burianovy obrazy dávných krajin, zvířat a lidí z cyklu Vývoj člověka, Země a vesmíru. Atraktivními exponáty jsou tři originály lidských typů z prvorepublikové série Země a lidé.

Vernisáž: 19. března 2020
Vstupné: 40/20 Kč

ZAVŘENO 

(12.10.2020 – 30.11.2020)
12.10.2020, 09:00:00 - 30.11.2020, 23:59:00

Hrad je na základě vládních usnesení uzavřen.

Bylinkové Vánoce 

(28.11.2020 – 28.11.2020)
28.11.2020, 13:00:00 - 28.11.2020, 17:00:00

dílna - výroba dárků z bylin a aromaolejů