Folklorní festival V zámku a podzámčí roztančil Horní náměstí

17.06.2014 Uplynulý víkend, v pátek a sobotu 13. a 14. června,se na přerovském Horním náměstí a v jeho blízkém okolí uskutečnil již 8. ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí, tentokrát s tématem lidová hudba našich předků. Divákům, kterých bylo kolem 1 600, se představily soubory z Hané, Brněnska, Horácka, horského Lašska, Luhačovického Zálesí, Moravských Kopanic a Záhoří. V rámci festivalu bylo pokřtěno CD hanáckých písní Jak se dělá láska.

Celou akci zahájil vzdělávací program pro děti z mateřských a základních škol, kterého se zúčastnilo přes 100 malých zájemců. Program dostal název Muzikanti, co děláte a prostřednictvímhledání ztracených not seznámil děti s lidovou hudbou a písničkami a se spoustou zajímavých hudebních nástrojů. Na závěr programu děti vytvořily improvizovanou hudební skupinu a společně si zahrály a zazpívaly. Páteční večer pak patřil muzikálu Šumař na střeše, který přilákal velké množství diváků. V lokalitě Na Marku, poblíž Gayerovy pamětní desky, se tak od 21.00 hodin odehrál zkrácený příběh židovského mlékaře Tovjehos nejlepšími písničkami ze světově proslulého muzikálu v podání CM Primáš Přerov a vokálně-instrumentální skupiny Tupá šídla z Lipníka nad Bečvou. Hereckou a taneční část programu obstarala skupina RUT z Prostějova a členové pořádajícího Folklorního souboru Haná Přerov. Spojení kulis historických hradeb v blízkosti řeky Bečvy a večerní atmosféry bylo velmi působivé.

Sobotní program zahájilo v 9.00 hodin vystoupení dětských sborů Přerováček a Smíšek Střediska volného času Atlas a Bios Přerov. Od 10.00 hodin se diváci dočkali pořadu Písnička a svět dětí, ve kterém své taneční umění představily dětské soubory Konopka Sazovice (jihovýchodní Haná), Křenováček Křenovice (Brněnsko) a Malý Grunik Ostravice(horské Lašsko). Během pořadu zazpívali hanácké písně také finalisté krajské soutěže O hanáckyho kohóta Filip Gargulák z Holešova a Klára Kašíkováa Leona Vicencová ze Šumperka.

Těsně před polednem vypuklo finále 8. ročníku dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč, kterého se zúčastnilo 18 finalistů ve věku od 5 do 14 let. Při zpěvu je doprovodila oblíbená přerovskáCimbálová muzika Primáš. Odborná porota, složená ze 7 porotců (Věra Cimbálníková, Věra Jahodová, Irena Kanovská, Květa Kohoutková, Ilona Machalová, Iva Parolková, Jana Rudická), vybrala ve čtyřech kategoriích celkem 11 oceněných, další dva finalisté získali čestné uznání. Letos poprvé měli možnost do soutěže zasáhnout i diváci a zvolit si vlastního vítěze. Stala se jím Tereza Zemánková z Lipníka nad Bečvou.

 I. kategorie (MŠ)

1. Eliška Kutálková, Vlkoš
2. Vendula Kučerová, Přerov

 II. kategorie (1. a 2. ročník ZŠ)

1. Nikola Herbertová, Prostějov
2. Jana Matoušková, Sazovice
3. Tereza Kudelová, Přerov

 III. kategorie (3. až 5. ročník ZŠ)

1. František Polách, Lipník n. B.
2. Vojtěch Foltas, Drahotuše
3.Veronika Jemelková, Radslavice

IV. kategorie (2. stupeň ZŠ)

1. Magdaléna Žeravíková, Hranice
2. Markéta Čagánková, Přerov
3. Lucie Heiníková, Bílovec

Čestné uznání
Jan Odstrčil, Přerov

 Čestné uznání
Daniela Piteková, Hranice

Oficiální hosté festivalu (primátor statutárního města Přerova Jiří Lajtoch a ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler) zahájili po společné písni finalistů pěvecké soutěže ve 14.00 hodin odpolední pořad festivalu, na jehož začátku bylo rovněž pokřtěno hudební CD ke zpěvníku hanáckých písní Jak se dělá láska, které bylo vydáno Folklorním souborem Haná Přerov za finanční podpory statutárního města Přerova. Hlavní iniciátorkou vydání tohoto CD byla vedoucí DFS Trávníček při ZŠ Přerov, Trávník 27, Dagmar Bouchalová, autorem aranží písní byl Marek Slaný. Písničky v instrumentální i zpívané verzi nahrála muzika DFS Trávníček, nazpívali je finalisté minulých ročníků pěvecké soutěže O zámecký klíč. CD, společně se zpěvníkem z roku 2012, vzniklo jako podkladový materiál pro výuku hanácké písně a bude zdarma distribuováno do škol v regionu Haná.

Ve zmíněném odpoledním pořadu Zahréte nám, muzikanti čekala na diváky vystoupení dospělých folklorních souborů Mladá Haná Velká Bystřice (Haná, Záhoří), Křenovák Křenovice (Brněnsko, Haná), Podjavořičan Telč (Horácko) a Světlovan Bojkovice (Luhačovické Zálesí, Moravské Kopanice). Diváky nadchla nejen vysoká úroveň účinkujících souborů, ale rovněž atmosféra a dobrá nálada, která opanovala celé Horní náměstí. Na závěr festivalu se konalo na zámeckém nádvoří od 19.00 hodin společenské posezení u cimbálu, zpočátku mírně narušené počasím. Po krátké době se však obloha roztáhla a CM Primáš Přerov a Hanácká môzêka Litovel bez oddechu hrály k poslechu i tanci všem, kteří přišli. Malým překvapením večera bylo vystoupení temperamentních romských tanečnic ze souboru CikneČhave Nový Jičín, které s festivalem spolupracují již několik let.

Celá akce byla doplněna stánkovým prodejem, pro děti byla připravena hra o osmi zastaveních, pro dospělé pak soutěž o ceny. V rámci festivalu simohli diváci prohlédnout výstavu dětských výtvarných prací Muzikanti, co děláte v Muzeu Komenského v Přerově, která probíhá až do 7. září 2014.

Osmý ročník Folklorního festivalu V zámku a podzámčí pořádal Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadatelem bylo Muzeum Komenského v Přerově, Cukrle Přerov a Folklorní sdružení České republiky. Akce se uskutečnila díky finančnímu přispění Ministerstva kultury České republiky, Olomouckého kraje a statutárního města Přerova. Mediálními partnery byla Nejlepší adresa, Přerovský deník a Televize Přerov. Akci hmotně podpořila firma A. W. Loštice, Pivovar Zubr, Hanácká kyselka Horní Moštěnice, Dřevovýroba František Kornel, Vinotéka U Hanačky a Veterinární klinika Přerov, MVDr. Tomáš Barbořík. Příští ročník festivalu se uskuteční ve dnech 12. a 13. června 2015, jeho tématem s největší pravděpodobností budou jarní zvyky.


Vyhledávání

Kalendář akcí Muzeum Komenského

Ostatní akce

První proti okupantům. Přerovské povstání 1. 5. 1945 

(18.5.2020 – 1.11.2020)
18.5.2020, 00:00:00 - 1.11.2020, 23:59:59

Výstava k výročí konce 2. světové války odkrývá dramatickou historii prvního protinacistického povstání v zemi, které vypuklo 1. května 1945 v Přerově.

Vstupné 40/20 Kč

Příběh torza 

(26.5.2020 – 10.10.2020)
26.5.2020, 09:00:00 - 10.10.2020, 16:00:00

Sezónní výstava. Představení historie, stavebního vývoje, ikonografie a návrhů záchrany renesančního torza helfštýnského paláce.
V galerii na II. nádvoří potrvá do 11. 10.

Víkend otevřených zahrad - prohlídka parku Michalov s průvodcem 

(7.6.2020 – 7.6.2020)
7.6.2020, 09:00:00 - 7.6.2020, 11:00:00

prohlídky parku s průvodcem v rámci celostátní akce