Folklorní festival v zámku a podzámčí klepe na dveře

06.06.2014 Rok se s rokem sešel a další ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí se neúprosně blíží.Uskuteční se již poosmé, v pátek a sobotu 13. a 14. června,a představí lidovou hudbu našich předků. Vystoupí nejen soubory z Přerova a jeho okolí, tedy z Hané, ale i ze Záhoří, Brněnska, Horácka, horského Lašska, Luhačovického Zálesí a Slovácka. Celá akce se odehraje na přerovském Horním náměstí a v jeho blízkém okolí. Diváci se mají na co těšit.

Velká pozornost bude jako již tradičně soustředěna na děti a mládež. V únoru 2014 byla vyhlášena doprovodná dětská výtvarná soutěž Muzikanti, co děláte?, určená pro děti z MŠ a ZŠ. Z odevzdaných prací byly vybrány ty nejlepší a nejzajímavější, které jsou od 30. května do 7. září vystaveny v Muzeu Komenského v Přerově. Další soutěž je věnována nadaným dětským zpěvákům. Základní kolo soutěže O zámecký klíč proběhlo na začátku dubna, během festivalu, v sobotu 14. června, se odehraje její finále. Soutěžící doprovodí CM Primáš Přerov a letos poprvé budou mít diváci možnost nespoléhat se na rozhodnutí odborné poroty, ale vybrat si vlastního vítěze z celkového počtu 17 dětí v celkem 4 kategoriích. Pro děti je rovněž připraven i páteční vzdělávací program a sobotní dětské soutěže a hry.

V pátek 13. června bude v rámci festivalu uspořádán ve spolupráci s občanským sdružením Cukrle Přerov a Muzeem Komenského v Přerově vzdělávací program zaměřený na děti z MŠ a 1. stupně ZŠ, který dostal název Muzikanti, co děláte? Děti se v něm seznámí s lidovou hudbou našich předků a pomohou hledat zatoulané noty. Páteční večer pak bude věnován Šumaři na střeše, který se odehraje od 21.00 hodin pod širou oblohou u městských hradeb v lokalitě Na Marku. Během komponovaného hudebně-tanečního pořadu, ve kterém zazní nejznámější písně ze světově proslulého muzikálu, vystoupí CM Primáš Přerov, vokálně-instrumentální skupina Tupá šídla Lipník nad Bečvou, taneční skupina RUT Prostějov a členové pořádajícího Folklorního souboru Haná Přerov.

Sobotní program zahájí v 9.00 hodin vystoupení dětských sborů Smíšek a Přerováček Střediska volného času Atlas a Bios Přerov, poté bude následovat pořad Písnička a svět dětí, ve kterém představí své taneční umění dětské soubory Konopka Sazovice, Křenováček Křenovice a Malý Grunik Ostravice a zazpívají finalisté krajské soutěže O hanáckyhokohóta Filip Gargulák z Holešova a Klára Kašíková a Leona Vicencová ze Šumperka. Těsně před polednem vypukne zmíněné finále 8. ročníku dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč, na jejímž konci bude vyhlášen výsledek hlasování Ceny diváků.Od 13.30 hodin zahraje samostatně CM Primáš Přerov. Přesně v 14.00 hodin zahájí finalisté pěvecké soutěže společnou písníMuzikanti, co děláte?hlavní pořad festivalu Zahréte nám, muzikanti!Po krátkých proslovech hostů festivalu bude následovat křest hudebního CD ke zpěvníku hanáckých písní Jak se dělá láska, jehož vydání financovalo statutární město Přerov. Zpěvník je určen především pro MŠ a ZŠ z regionu Haná, vznikl proto, aby propagoval hanáckou lidovou píseň a šířil její znalost mezi dětmi i učiteli. CD nahrála muzika DFS Trávníček Přerov, písničky zpívali finalisté minulých ročníků soutěže O zámecký klíč. A pak už dostanou prostor folklorní soubory Mladá Haná Velká Bystřice, Křenovák Křenovice, Podjavořičan Telč, který prezentuje pro obyvatele střední Moravy málo známé Horácko z Českomoravské vrchoviny, a Světlovan Bojkovice. Večer, v 19.00 hodin, propukne na nádvoří přerovského zámku společenské posezení u cimbálu, kdy hrát a zpívat budou střídavě CM Primáš Přerov a Hanácká môzêka Litovel, zatančí temperamentní soubor CikneČhave z Nového Jičína. Během soboty bude program festivalu doplněn soutěžemi pro děti a bohatým stánkovým prodejem. Protože je na akci vstupné dobrovolné, rozhodli se pořadatelé dárcům poděkovat soutěží o ceny. Každý, kdo daruje v průběhu soboty alespoň 20 Kč, bude zařazen do losování o zajímavé ceny, které proběhne po skončení pořadu Zahréte nám, muzikanti! v 16.45 hodin.

Pořadatelem akce je Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadateli Muzeum Komenského v Přerově, Cukrle Přerov a Folklorní sdružení České republiky. Akce se uskuteční díky finančnímu přispění Ministerstva kultury České republiky, Olomouckého kraje a statutárního města Přerova. Mediálními partnery jsou Nejlepší adresa, Přerovský deník a Televize Přerov.

Folklorní soubor Haná Přerov                                                           Mgr. Lubor Maloň, ředitel festivalu
U Bečvy 1, 750 02 Přerov                                                                    tel.: 732 119 050
www.hanaprerov.cz                                                                             malon@prerovmuzeum.cz

 


Vyhledávání

Kalendář akcí Muzeum Komenského

Ostatní akce

Zdeněk Burian 

(20.3.2020 – 20.12.2020)
20.3.2020, 00:00:00 - 20.12.2020, 23:59:00

Výstava k 115. výročí narození malíře Zdeňka Buriana vychází ze sbírek přerovského muzea a představuje soubory Burianových nástěnných obrazů pro školní vyučování. Celé předchozí generace se učily vnímat minulost skrze Burianovy obrazy dávných krajin, zvířat a lidí z cyklu Vývoj člověka, Země a vesmíru. Atraktivními exponáty jsou tři originály lidských typů z prvorepublikové série Země a lidé.

Vernisáž: 19. března 2020
Vstupné: 40/20 Kč

Bylinkové Vánoce 

(28.11.2020 – 28.11.2020)
28.11.2020, 13:00:00 - 28.11.2020, 17:00:00

dílna - výroba dárků z bylin a aromaolejů