Folklorní festival představí jarní zvyky

Nastal červen a s ním se blíží konec jara. Než se tak stane, připomene jarní zvyky a tradice našich předků v celém rozpětí jara a v značném územním rozsahu folklorní festival V zámku a podzámčí, který ovládne přerovské Horní náměstí a jeho přilehlé okolí ve dnech 12. a 13. června. Hlavním tématem 9. ročníku zmíněného festivalu jsou právě jarní zvyky, které návštěvníkům přiblíží soubory z Moravy, Slezska a Slovenska. Cílem organizátorů akce je ukázat Přerovanům bohatství a krásu lidového umění, v letošním roce zejména toho, které se pojí s jarními zvyky. A skutečně se nejedná jen o Velikonoce.

„Možná někomu přijde nelogické ukazovat v červnu jarní zvyky, ale první polovina tohoto měsíce ještě pořád patří jaru. A kdy jindy se hodí rekapitulovat nějaké období, když ne na jeho konci? Díky tomu budou moci diváci vidět na jednom místě během dvou dnů jarní zvyky a tradice, na které by jinak museli čekat čtvrt roku a jezdit za nimi na různá místa České a Slovenské republiky,“  říká ředitel festivalu Lubor Maloň, který rovněž potvrzuje, že se festival i jeho diváci dočkají v letošním roce řady programových změn.

Festival zahájí vzdělávací program Děti vítají jaro, který bude probíhat celý týden, tedy už od pondělí 8. do pátku 12. června. Organizované školní skupiny se tak budou moci (po objednávce na adrese kosturova@prerovmuzeum.cz nebo na telefonu 581 219 910, výběr z časů 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 hodin, vstupné 30 Kč) zúčastnit zhruba 80 minut trvajícího zábavného tematického programu, kdy budou poznávat zvířátka a rostliny, naučí se řadu jarních dětských her a poznají význam mnoha jarních svátků. Páteční program uzavře již klasicky komponovaný večerní pořad pod širou oblohou, tentokrát nazvaný Pašije, během kterého zazní pašijový příběh podle sv. Matouše v podání členů Divadelního spolku Cukrle Přerov a gospelové písně sboru ADD Gospel Přerov. Pořad se odehraje na hradbách u řeky Bečvy od 21.00 hodin, pro návštěvníky je zajištěn prodej občerstvení, vstupné je dobrovolné.

Sobotní program festivalu, 13. června 2015, zahájí na Horním náměstí v 13.00 hodin vystoupení domácího velmi úspěšného Dechového orchestru Haná. V 13.45 hodin čeká na diváky malá ukázka z hlavního pořadu festivalu Přišlo jaro do vsi v podání dětského souboru Malé Zálesí Luhačovice. Přesně v 14.00 hodin bude festival oficiálně zahájen ředitelem festivalu Luborem Maloněm a jeho vzácnými hosty, tedy zástupci Muzea Komenského v Přerově, Olomouckého kraje a statutárního města Přerova. V 14.15 hodin pak propukne finále dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Celkem 15 finalistů ve věku do 5 do 15 let se utká ve zpěvu lidových písní. Doprovodí je CM Primáš Přerov, vítěze vybere odborná porota vedená známou přerovskou zpěvačkou Irenou Kanovskou. I letos budou mít možnost vybrat si svého vítěze rovněž diváci (Cena diváků). Vítězové soutěže budou vyhlášeni až v průběhu následujícího pořadu Přišlo jaro do vsi (přibližně v 15.45 hodin), který začne v 15.30 hodin. Během tohoto pořadu se divákům představí dětské i dospělé soubory z Moravy a Slezska, které předvedou svá pásma s jarní tematikou. Do Přerova díky tomu zavítají dětské soubory Maleníček Lipník nad Bečvou, Malé Zálesí Luhačovice a Ovečky Valašské Meziříčí a dospělé soubory Bartošův soubor Zlín, Bejatka Štítina u Opavy a Valašský vojvoda Kozlovice.

Na stejném místě, tedy na Horním náměstí, se přibližně v 19.30 hodin odehraje i koncert populární hudební skupiny Buchajtramka, která pochází ze slovenského Horehroní. Proslulá je tím, že staré známé lidové písně hraje ve svižnější a živější formě s prvky etna a worldmusic. Tečku za festivalem učiní posezení u cimbálu, které začne v 20.30 hodin na nádvoří Přerovského zámku. Pro návštěvníky bude hrát CM Primáš Přerov a zmíněná Buchajtramka. Bude připraven prodej občerstvení, vstupné bude opět dobrovolné.

Během sobotního programu festivalu bude pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Mohou navštívit Muzeum Komenského v Přerově, kde od 22. května do 6. září 2015 probíhá výstava Jarní zvyky očima dětí. Na této výstavě jsou představeny nejlepší práce ze stejnojmenné výtvarné soutěže pro děti z MŠ a ZŠ, která byla vyhlášena v rámci festivalu. Od 13.00 hodin bude na Horním náměstí připraven bohatý stánkový prodej, nejen s občerstvením, ale rovněž s řemeslnými výrobky a zajímavými ukázkami výroby. Od 13.00 hodin budou připraveny také soutěže pro děti, které jim přiblíží jarní zvyky. Během konání pěvecké soutěže, tedy přibližně v době od 14.15 do 15.15 hodin, projdou centrem města Přerova soubory účinkující v pořadu Přišlo jaro do vsi. Během průvodů se členové souborů seznámí se zajímavými místy města a navíc budou zvát kolemjdoucí na festival na Horním náměstí. Celkem se bude jednat o tři trasy: Horní náměstí – Na Marku – park Michalov, Horní náměstí – Žerotínovo náměstí – Šířava a Horní náměstí – Žerotínovo náměstí – Wilsonova ulice – Masarykovo náměstí – sokolovna. Pro děti účastnící se pěvecké soutěže a samozřejmě i pro jejich kamarády a vrstevníky z řad publika a kolemjdoucích je připraveno od 16.15 hodin představení Klauna Huberta, který na nádvoří přerovského zámku pobaví dětské diváky svým jarním vystoupením.

Pořadatelem akce je Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadateli Muzeum Komenského v Přerově a Cukrle Přerov. Folklorní festival V zámku a podzámčí 2015 finančně podpořil Olomoucký kraj, statutární město Přerov a Ministerstvo kultury České republiky. Mediálními partnery akce jsou Nejlepší adresa, Přerovský deník a Televize Přerov. Akci finančně nebo materiálně podpořil A. W. Loštice, Centropen Dačice, Dřevovýroba František Kornel, Hanácká kyselka Horní Moštěnice, Pivovar Zubr Přerov, Veterinární klinika MVDr. Tomáš Barbořík Přerov a Vinotéka U Hanačky.

            


Vyhledávání

Kalendář akcí Muzeum Komenského

Ostatní akce

První proti okupantům. Přerovské povstání 1. 5. 1945 

(18.5.2020 – 1.11.2020)
18.5.2020, 00:00:00 - 1.11.2020, 23:59:59

Výstava k výročí konce 2. světové války odkrývá dramatickou historii prvního protinacistického povstání v zemi, které vypuklo 1. května 1945 v Přerově.

Vstupné 40/20 Kč

Příběh torza 

(26.5.2020 – 10.10.2020)
26.5.2020, 09:00:00 - 10.10.2020, 16:00:00

Sezónní výstava. Představení historie, stavebního vývoje, ikonografie a návrhů záchrany renesančního torza helfštýnského paláce.
V galerii na II. nádvoří potrvá do 11. 10.

Víkend otevřených zahrad - prohlídka parku Michalov s průvodcem 

(7.6.2020 – 7.6.2020)
7.6.2020, 09:00:00 - 7.6.2020, 11:00:00

prohlídky parku s průvodcem v rámci celostátní akce