Do Přerova se vrátily Velikonoce

13. 6. 2015 Příznivci folkloru z Přerova i širokého okolí měli tento pátek a sobotu jedinečnou možnost připomenout si zvyky spojené s jarem, za kterými by za normálních okolností museli cestovat na různá místa Moravy, Slezska a Slovenska a čekat na ně celé jaro, tedy plné tři měsíce. Konal se totiž folklorní festival V zámku a podzámčí, jehož hlavním tématem byly jarní zvyky našich předků. A proč právě jarní zvyky? Protože v polovině června jaro končí a kdy jindy rekapitulovat nějaké období, když ne na jeho konci? Akce se vydařila, a ačkoli panovalo úmorné horko, vystoupilo téměř 300 účinkujících pro necelých 1 500 návštěvníků. Do organizace akce se zapojilo přes 50 dobrovolníků.

Festival zahájil vzdělávací program Děti vítají jaro, který probíhal od pondělí 8. do pátku 12. června. Děti z mateřských škol a klienti Centra setkávání Přerov se seznámili s jarními zvyky a tradicemi a naučili se mnoho zajímavých dětských her. Program festivalu pokračoval v pátek večer pořadem Pašije na hradbách u řeky Bečvy, kde zazněl příběh podle sv. Matouše v podání členů Divadelního spolku Cukrle a písně ADD Gospel Přerov.

Sobotní program festivalu se již odehrával na přerovském Horním náměstí a byl zahájen přesně v 13.00 hodin vystoupením domácího populárního Dechového orchestru Haná. V 14.00 hodin přivítal návštěvníky ředitel festivalu Mgr. Lubor Maloň a náměstek primátora statutárního města Přerova Bc. Tomáš Navrátil. Poté proběhla soutěž O zámecký klíč, ve které se utkalo 15 dětí o 12 míst v celkem pěti kategoriích. Při zpěvu lidových písní je doprovodila přerovská Cimbálová muzika Primáš, zpěv hodnotila odborná porota ve složení Irena Kanovská, Jana Rudická a Mgr. Jitka Štukavcová.

I. kategorie (MŠ)

1. místo: Julie Evelýna Navrátilová, Přerov

II. kategorie (1. a 2. třída ZŠ)

1. místo: Kateřina Pernicová, Vyškov

2. místo: Eliška Kutálková, Vlkoš

3. místo: Vendula Kučerová, Přerov

III. kategorie

1. místo: František Polách, Lipník n. B.

2. místo: Josef Pernica, Vyškov

3. místo: Antonín Žůrek, Mysločovice

IV. kategorie

1. místo: Anna Žůrková, Mysločovice

2. místo: Eva Svobodová, Mysločovice

3. místo: Lucie Heiníková, Bílovec

Cena diváků

Michaela Špaldová, Lipník n. B.

Zatímco soutěž probíhala, vydaly se celkem tři skupiny účinkujících souborů z hlavního festivalového pořadu Přišlo jaro do vsi na procházky po památkách a krásách města Přerova. Za zpěvu a tance navštívily Žerotínovo náměstí, Šířavu, Masarykovo náměstí, lokalitu Na Marku a park Michalov. Po svém návratu na Horní náměstí předvedly všechny soubory, dětské i dospělé, divákům své taneční, pěvecké a hudební umění, které bylo na velmi vysoké úrovni. Svědčí o tom již samotný výběr souborů, které mají dlouhou tradici a velmi dobrá jména. Z dětských souborů to byl Maleníček Lipník nad Bečvou, Malé Zálesí Luhačovice a Ovečky Valašské Meziříčí, z dospělých pak Bartošův soubor Zlín, Bejatka Štítina u Opavy
a Valašský vojvoda Kozlovice.

Krátce před 20.00 hodin, tedy s mírným zpožděním, začal koncert hudební skupiny Buchajtramka, která pochází ze slovenského Horehroní. „Proslulá je tím, že staré známé lidové písně hraje ve svižnější a živější formě s prvky etna a worldmusic,“ prohlásil ředitel festivalu Lubor Maloň. Hudebníci rozezpívali celé náměstí
a diváky naladili na festivalovou tečku: posezení u cimbálu na nádvoří přerovského zámku. I přes nepřízeň počasí, která vehnala hudebníky i návštěvníky do průjezdu zámku, se odehrál bujarý večírek, na který budou všichni ještě dlouho vzpomínat.

Během sobotního programu festivalu byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Pro děti to byly soutěže na jarní téma a vystoupení Klauna Huberta. Pro dospělé pak bohatý stánkový prodej a soutěž o ceny.

Pořadatelem akce byl Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadateli Muzeum Komenského v Přerově a Cukrle Přerov. Folklorní festival V zámku a podzámčí 2015 finančně podpořil Olomoucký kraj, statutární město Přerov a Ministerstvo kultury České republiky. Mediálními partnery akce byl Přerovský a hranický deník, Nejlepší adresa a Televize Přerov. Akci finančně nebo materiálně podpořil A. W. Loštice, Centropen Dačice, Dřevovýroba František Kornel, Hanácká kyselka Horní Moštěnice, Pivovar Zubr Přerov, Veterinární klinika MVDr. Tomáš Barbořík Přerov a Vinotéka U Hanačky.    


Vyhledávání

Kalendář akcí Muzeum Komenského

Ostatní akce

První proti okupantům. Přerovské povstání 1. 5. 1945 

(18.5.2020 – 1.11.2020)
18.5.2020, 00:00:00 - 1.11.2020, 23:59:59

Výstava k výročí konce 2. světové války odkrývá dramatickou historii prvního protinacistického povstání v zemi, které vypuklo 1. května 1945 v Přerově.

Vstupné 40/20 Kč

Příběh torza 

(26.5.2020 – 10.10.2020)
26.5.2020, 09:00:00 - 10.10.2020, 16:00:00

Sezónní výstava. Představení historie, stavebního vývoje, ikonografie a návrhů záchrany renesančního torza helfštýnského paláce.
V galerii na II. nádvoří potrvá do 11. 10.

Víkend otevřených zahrad - prohlídka parku Michalov s průvodcem 

(7.6.2020 – 7.6.2020)
7.6.2020, 09:00:00 - 7.6.2020, 11:00:00

prohlídky parku s průvodcem v rámci celostátní akce