červenka obecná

červenka obecná

Stará legenda vyprávví o tom, že když Kristus umíral na kříži, přilétla mu na plece červenka, v tom čase nenápadný hnědý ptáček, a začala mu zpívat aby mu ulehčila utrpení. Krev z jeho ran postříkala ptáčka na hrudi a od té doby mají všechny červenky znak Kristova utrpění na svém těle. Proto je červenka ptákem svázaným se svátky vánočními a často tvoří hlavní motiv na vánoční pohledy.

Červenky jsou drobní pěvci, rozšíření po celé Evropě až po východní část západní Sibiře, přičemž jejich distribuce zasahuje až do Severní Afriky. Téměř celá populace je stálá. Na našem území je hojným druhem, vyskytujícím se od nížin do hor.

Obě pohlaví jsou stejně zbarvená a obě pohlaví zpívají, často až pozdě do noci, proto si je mnozí lidé pletou se slavíkem. Samice zpívají hlavně na svých zimních teritoriích, která jsou od hnízdišť lehce posunuta. Samci si drží po celý rok stejné teritorium. Hnízdo si červenky staví v různých prohlubinách v půdě, mezi kořeny stromů a podobně. Do hnízda, vystlaného listím, trávou, srstí a peřím, kladou 5 až 6 vajec. Ročně mohou zahnízdit dvakrát i třikrát. 

Na červenku a další pěvce se přijďte podívat k nám na Ornitologickou stanici do stálé expozice Ptáci ČR.

Autor fotografie: David Jirovský.


Search

Kalendář akcí Ornis

Ostatní akce