bažant obecný

bažant obecný

Bažant je původně asijský druh, jehož masová introdukce začala v době Římského imperia, kdy byl zavlečen jako lovná zvěr do celé Evropy. Rychle se stal její přirozenou součástí. U nás obývá celé území republiky. Jeho početnost se snižuje směrem do hor. Dnes je to nejlovenější pták na světe, přičemž loven pro maso je již od doby kamenné.

Bažant je opravdu špatný letec, proto létá jen na krátké vzdálenosti.  Průměrná rychlost letu dosahuje 43 až 61 km za hodinu. Avšak je-li ohrožen dokáže vyvinout rychlost letu až 90 km za hodinu. Na druhou stranu hřaduje i vysoko ve větvích.

Původně ruský druh můžeme najít v lesích, v křoviskách, mokřinách, ale i v otevřené zemědělské krajině. Živí se různou vegetací, ovocem, semeny, nepohrdne ani malými bezobratlými a obratlovci. Samec má kolem sebe harém samic. Samice staví hnízdo na zemi, kladou kolem 10 vajec. Inkubace trvá 23 až 26 dnů. Mláďata pak zůstávají s matkou několik týdnů. Rostou rychle. Vzhledu dospělců dosáhnou v už patnáctém týdnu.

Jméno bažant obecný se používá jak pro několik jeho podruhů, které se ve volné přírodě kříží, tak i pro jejich křížence.

Na bažanta obecného, ale také bažanta královského se přijďte podívat k nám na Ornitologickou stanici do stálé expozice Ptáci ČR.

Autor fotografie: David Jirovský.


Search

Kalendář akcí Ornis

Ostatní akce