Amos

Amos

Nejvýraznější doménou v tvorbě ak. soch. Igora Kitzbergera tvoří práce zaměřené na významné světové osobnosti hudby, filozofie či pedagogiky.

Svým nezaměnitelným rukopisem se Igor Kitzberger podepsal na Helfštýně již několikrát. Jeho figurální tvorba nepřestává ohromovat široké publikum. Od absolvování Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, kde realizoval a v roce 1990 obhájil svou diplomovou práci se mnohokráte věnoval osobnosti myslitele, teologa a pedagoga Jana Amose Komenského. V roce 2010 realizoval náš partner  z Kruhu evropských kovářských měst, město Lipník nad Bečvou, průřez tvorby Igora Kitzbergera zaměřené na osobnost J. A. Komenského. Lipník si na tuto výstavu zapůjčil i jeden z klenotů helfštýnské sbírky uměleckého kovářství, sochu Ležící Amos.

     Stylizovanou figuru odpočívajícího myslitele vytvořil Igor Kitzberger společně se svým otcem Václavem a synem Kristiánem v roce 2008. Velkou část práce realizovali mistři kováři v průběhu Kovářského fora přímo v hradní kovárně na III. nádvoří. Plastika kovaná, tepaná a svařovaná z bronzových plechů jasně dokazuje sympatie autorů k jedné z nejvýznamnějších osobností naší historie.                                      


Search

Kalendář akcí hrad Helfštýn

Ostatní akce